Wyszukaj produkt
Leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia naczyniopochodnego. Łagodzenie psychicznych i neurologicznych objawów niewydolności krążenia mózgowego. Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka. Leczenie wspomagające zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.
Dorośli. Zwykle stosowana dawka to 5 lub 10 mg 3x/dobę. Tabl. należy przyjmować po posiłkach, popijając wodą. Maks. dawka dobowa wynosi 30 mg. Dawka podtrzymująca to 15 mg/dobę. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby. Nie ma konieczności zmniejszenia dawki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Dzieci i młodzież: preparat jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży.
Nadwrażliwość na substancję czynną winpocetynę, alkaloidy Vinca (winblastynę, winkrystynę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostra faza udaru krwotocznego. Ciężka choroba niedokrwienna serca. Ciężkie zaburzenia rytmu serca. Ciąża i laktacja. Dzieci i młodzież (ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej).
Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymująch leki hipotensyjne oraz z niedociśnieniem tętniczym lub ortostatycznym. U pacjentów ze zmianami w EKG oraz leczonych lekami, które powodują zmiany w EKG, należy wykonać kontrolne badanie EKG. Produkt leczniczy zawiera skrobię pszeniczną, która może zawierać jedynie śladowe ilości glutenu i dlatego uważa się, że może być stosowany bezpiecznie u osób z chorobą trzewną (celiakią). Tego produktu leczniczego nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna). Produkt leczniczy zawiera laktozę, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Każda tabl. zawiera 140 mg laktozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Winpocetyna nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn. Nie ma niekorzystnego wpływu na koncentrację i czas reakcji.
Istnieją rzadkie doniesienia o tym, że winpocetyna nasila hipotensyjne działanie α-metylodopy, dlatego w przypadku stosowaniu produktu leczniczego w skojarzeniu z α-metylodopą, zaleca się regularną kontrolę ciśnienia krwi. Winpocetyna może osłabiać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny). Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku jednoczesnego stosowania produktów leczniczych działających na OUN, leków antyarytmicznych czy przeciwzakrzepowych.
Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa winpocetyny u kobiet w ciąży. Podawanie winpocetyny w okresie ciąży jest przeciwwskazane. Wykazano, że winpocetyna przenika do mleka matki. Podawanie winpocetyny w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (rzadko) leukopenia, małopłytkowość. (bardzo rzadko) niedokrwistość, aglutynacja erytrocytów. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) nadwrażliwość. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (niezbyt często) hipercholesterolemia; (rzadko) brak apetytu, cukrzyca. Zaburzenia psychiczne: (rzadko) zaburzenia snu, pobudzenie, niepokój; (bardzo rzadko) euforia, depresja. Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) ból głowy; (rzadko) zawroty głowy, zaburzenia smaku, osłupienie, porażenie połowicze, senność, amnezja; (bardzo rzadko) drżenia, drgawki. Zaburzenia oka: (rzadko) obrzęk tarczy nerwu wzrokowego; (bardzo rzadko) przekrwienie spojówek. Zaburzenia ucha i błędnika: (niezbyt często) zawroty głowy; (rzadko)nadwrażliwość na dźwięki, niedosłuch, szum w uszach. Zaburzenia serca: (rzadko) niedokrwienie i/lub zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, bradykardia, częstoskurcz, pobudzenia dodatkowe, kołatania serca, (bardzo rzadko) zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków. Zaburzenia naczyniowe. (niezbyt częste) niedociśnienie; (rzadko) nadciśnienie tętnicze, zakrzepowe zapalenie żył. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) suchość w jamie ustnej, nudności, dolegliwości żołądkowe; (rzadko) bóle brzucha, zaparcia, biegunka, niestrawność, wymioty; (bardzo rzadko) dysfagia, zapalenie jamy ustnej. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) rumień, nadmierna potliwość, świąd, pokrzywka; (bardzo rzadko) zapalenie skóry. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania. (rzadko) astenia, zmęczenie, uczucie gorąca; bardzo rzadko) uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, hipotermia. Badania diagnostyczne: (rzadko) zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi, obniżenie odcinka ST w EKG, zmniejszenie i/lub zwiększenie liczby eozynofilów, zmiany aktywności enzymów wątrobowych; (bardzo rzadko) zmniejszenie i/lub zwiększenie liczby leukocytów, zmniejszenie liczby erytrocytów, skrócenie czasu protrombinowego, zwiększenie mc.
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania. Na podstawie doświadczenia klinicznego można założyć, że długotrwałe podawanie winpocetyny w dawce do 60 mg /dobę jest bezpieczne. W praktyce klinicznej nie odnotowano ciężkich reakcji na lek, nawet w przypadku podawania wyższych dawek.
Winpocetyna wywiera ochronny wpływ na mózg w wyniku złożonego mechanizmu działania wpływającego korzystnie na metabolizm mózgowy i przepływ krwi w mózgu, jak również na właściwości reologiczne krwi. Winpocetyna prowadzi do poprawy metabolizmu mózgowego, w szczególności wykorzystania tlenu, zwiększając tlenowy rozkład glukozy. Przekierowuje ona metabolizm glukozy w mózgu na korzystniejszy metabolizm tlenowy, zwiększa odporność mózgu na hipoksję oraz stężenie ATP i cAMP w komórkach mózgowych. Ponadto przyspiesza metabolizm noradrenaliny i serotoniny w mózgu. Winpocetyna działa przeciwutleniająco i zwiększa tolerancję mózgu na niedotlenienie. Winpocetyna prowadzi do poprawy krążenia mózgowego i transportu tlenu do tkanek, zwiększając plastyczność erytrocytów, hamuje agregację i adhezję płytek krwi oraz obniża patologicznie zwiększoną lepkość krwi. Zwiększa przepływ krwi przez mózg i zmniejsza obwodowy opór naczyniowy, nie wpływając na układowe ciśnienie krwi, poprawia krążenie krwi w obszarze niedokrwionym. Inny mechanizm neuroprotekcyjnego działania winpocetyny polega na zmniejszeniu szkodliwych reakcji cytotoksycznych spowodowanych przez aminokwasy, blokowaniu kanałów sodowych oraz hamowaniu aktywności receptorów NMDA i AMPA.
1 tabl. zawiera 5 mg winpocetyny.
Natur Produkt Zdrovit Sp. z o.o.
ul. Nocznickiego 31 Warszawa
Tel: 22 569-82-00
Email: marketing@naturprodukt.pl
WWW: http://www.zdrovit.pl
Vinpotaxer - 5 mg : 20445
Wydane przez Rejestr MZ
Wydane przez Rejestr MZ
|
|
|