Wyszukaj produkt
Leczenie miejscowe łuszczycy pospolitej (Psoriasis vulgaris) o przebiegu łagodnym do umiarkowanego.
Dorośli. Monoterapia. Lek należy stosować na zmienioną chorobowo skórę kończyn lub tułowia 1-2x/dobę. Na początku leczenia zalecane jest stosowanie leku 2x/dobę (rano i wieczorem). W leczeniu podtrzymującym częstość stosowania można zmniejszyć do podawania raz/dobę, zależnie od odpowiedzi terapeutycznej. Cienką warstwę maści należy nanosić na zmieniona chorobowo skórę i delikatnie wcierać do czasu, gdy większość leku zostanie wchłonięta. Maks. ilość stosowanej maści nie powinna przekraczać 100 g/tydz. Jeśli maść stosowana jest jednocześnie z kremem lub płynem zawierającym kalcypotriol, całkowita dawka tygodniowa kalcypotriolu nie powinna być większa niż 5 mg (np. 40 ml roztw. zastosowanego na skórę głowy plus 60 g kremu lub maści). Długość leczenia zależy od obrazu klinicznego. Wyraźny wynik leczenia jest widoczny zazwyczaj po upływie maks. 4-8 tyg. Leczenie można powtarzać. Leczenie skojarzone. Kalcypotriol w maści jest skuteczny i dobrze tolerowany, gdy stosowany jest raz/dobę w skojarzeniu z kortykosteroidami do stosowania miejscowego (np. jest podawany rano, a lek steroidowy wieczorem). Zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie powinni być leczeni kalcypotriolem. Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat). Doświadczenie dotyczące stosowania kalcypotriolu w maści u dzieci i młodzieży jest ograniczone. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa długotrwałego stosowania kalcypotriolu w wyżej wymienionych dawkach (dawkowanie u dorosłych) u dzieci i młodzieży. Z tego względu nie można zalecić stosowania produktu w tej grupie pacjentów.
Nadwrażliwość na kalcypotriol lub którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować leku u pacjentów z nasiloną hiperkalcemią.
Zaleca się okresowe badanie poziomu wapnia w surowicy u pacjentów stosujących lek przez długi okres czasu i na dużą powierzchnię skóry. W przypadku stwierdzenia hiperkalcemii lek należy odstawić do czasu normalizacji stężenia wapnia w surowicy. Należy zachować szczególną ostrożność stosując kalcypotriol u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu wapnia. Nie należy stosować maści i płynu na skórę twarzy, gdyż lek może powodować miejscowe podrażnienie. Ostrożnie należy stosować lek na wrażliwe obszary skóry. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, aby zapobiec przypadkowemu przeniesieniu preparatu na wrażliwe obszary skóry (twarz) i jej podrażnieniu. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u dzieci. Nie należy stosować preparatu w uogólnionej wysypkowej ani w rumieniowatej złuszczającej postaci łuszczycy.
Nie są znane żadne istotne klinicznie interakcje. Kalcypotriol może być stosowany jednocześnie z fototerapia UVB lub PUVA, z cyklosporyną A, etretinatem i metotreksatem.
Nie udowodniono bezpieczeństwa miejscowego stosowania kalcypotriolu u kobiet w ciąży. Dlatego leku nie należy stosować w ciąży, chyba że spodziewane korzyści terapeutyczne dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. W takich przypadkach należy stosować najniższe efektywne dawki przez możliwie najkrótszy okres. Nie wiadomo, czy miejscowo stosowany kalcypotriol jest wydalany z mlekiem matki. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u karmiących matek.
W trakcie stosowania kalcypotriolu rzadko występują działania niepożądane. Preparat jest skuteczny i bezpieczny zarówno w terapii krótkotrwałej, jak i przewlekłej. Miejscowe działania niepożądane są łagodne i szybko ustępują po przerwaniu lub zakończeniu terapii. Najczęstszym działaniem niepożądanym kalcypotriolu jest miejscowe podrażnienie skóry; łagodne objawy obejmują swędzenie, kłucie i pieczenie; w bardziej nasilonych przypadkach występuje rumień, suchość skóry, złuszczanie skóry, wysypka lub zapalenie skóry. W badaniach klinicznych podrażnienie skóry występowało u 10-20% pacjentów, ale tylko w 0-4% przypadków konieczne było odstawienie leku. Działaniem niepożądanym kalcypotriolu może być także podrażnienie skóry twarzy. Przyczyną tego jest najprawdopodobniej nieostrożne przeniesienie kalcypotriolu na skórę twarzy w trakcie aplikacji na zmienioną chorobowo inną część ciała. Dlatego zaleca się mycie rąk po każdym zastosowaniu preparatu. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić kontaktowa nadwrażliwość na kalcypotriol (wyprysk zwyczajny). Prawdopodobieństwo wystąpienia hiperkalcemii jest również bardzo małe, gdyż wchłanianie preparatu z powierzchni skóry jest znikome.
Stosowanie nadmiernych ilości preparatu w maści lub roztworze wodnym (ponad 100 g lub 60 ml na tydzień) może spowodować wzrost stężenia wapnia w surowicy lub moczu. Jednak po odstawieniu preparatu, podwyższone stężenia szybko normalizują się, dlatego nie jest konieczne dodatkowe leczenie.
Kalcypotriol jest syntetyczną pochodną witaminy D3. Hamuje proliferację naskórka, nasila procesy różnicowania komórkowego i moduluje procesy immunologiczne, które odgrywają istotną rolę w rozwoju łuszczycy.
1 g maści zawiera 50 µg kalcypotriolu.
Sandoz Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 50C Warszawa
Tel: 22 209-07-00
Email: biuro.pl@sandoz.com
WWW: http://www.sandoz.pl
Sorel® Plus - 50 µg/g : 14021
|
|
|