Rx – leki wydawane na podstawie recepty. Mogą być pełnopłatne bądź refundowane (częściowo lub w całości) przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
OTC (ang. over the counter) – produkty wydawane bez recepty. Preparaty te umożliwiają samoleczenie w powszechnych dolegliwościach. By dany produkt leczniczy mógł zostać dopuszczony do obrotu jako lek OTC, musi być bezpieczny w ściśle limitowanym czasie stosowana (zwykle do 3 lub 5 dni) w określonych i łatwych do samo-zdiagnozowania przez pacjenta dolegliwościach.
WM – wyrób medyczny wydawany na podstawie recepty. Do wyrobów medycznych zalicza się narzędzia, przyrządy i inne artykuły stosowane przede wszystkim w celu zapobiegania, diagnozowania, monitorowania i leczenia. Do obrotu i do używania mogą być wprowadzane jedynie wyroby medyczne oznakowane znakiem CE.
SD – suplement diety, środek spożywczy stosowany w celu uzupełnienia diety w określone składniki odżywcze. Jest skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.
HPL – produkty homeopatyczne wydawane na podstawie recepty. Takie produkty wytwarzane są z naturalnych surowców: roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
DK – dermokosmetyki, czyli produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej, takie jak szampony, kremy, balsamy czy toniki. Dermokosmetyki zawierają aktywne biologicznie substancje, które mają mieć działanie podobne do tych jakie mają leki.
Rx-w – leki z grupy I-N lub II-P wydawane na podstawie recepty. Grupa I-N obejmuje środki odurzające, które wykazują duży potencjał uzależniający. Natomiast w grupie II-P uwzględniono substancje psychotropowe, cechujące się małym zastosowaniem medycznym i dużym potencjałem nadużywania.
Rx-z – leki wydawane na receptę do zastrzeżonego stosowania. Są to m.in. produkty używane w leczeniu chorób, które muszą być zdiagnozowane w szpitalu bądź ośrodku dysponującym odpowiednim zapleczem diagnostycznym. Przyjmowanie leku może odbywać się poza tymi placówkami.
Lz – produkty do stosowania w lecznictwie zamkniętym. Są to produkty, które ze względu na właściwości farmakologiczne, sposób podawania, wskazania, innowacyjność albo interes zdrowia publicznego można zastosować wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.
HPLo – produkty homeopatyczne wydawane bez recepty. To preparaty stosowane są przez w celu samodzielnego leczenia różnych dolegliwości, m.in. kataru, migreny, bólu zęba, biegunki czy gorączki.
WMo – wyroby medyczne wydawane bez recepty. Do grupy tej zalicza się: przyrządy i sprzęt medyczny, a także: krople do oczu, spray do uszu, pastylki do ssania, plastry rozgrzewające i chłodzące oraz opatrunki.
OTC-18 – produkty wydawane bez recepty wyłącznie osobom pełnoletnim. Jednorazowo pacjentmoże nabyć wyłącznie jedno opakowanie. Zakazana jest sprzedaż wysyłkowa produktów z kategorii OTC-18.
SF – surowiec farmaceutyczny, tzn. substancja lub mieszanina substancji wykorzystywana w celu sporządzania leków recepturowych lub wytwarzania produktów leczniczych na skalę przemysłową.
ŚŻ – środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Są to przede wszystkim: produkty przeznaczone dla zdrowych niemowląt i dzieci do 3 roku życia, środki spożywcze stosowane w dietach o ograniczonej zawartości energii, środki spożywcze zaspokajające zapotrzebowanie organizmu przy intensywnym wysiłku fizycznym, środki spożywcze dla osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów oraz środki spożywcze bezglutenowe.