Wyszukaj produkt
Akamprozat jest wskazany w leczeniu podtrzymującym abstynencję alkoholową u osób uzależnionych od alkoholu z jednocześnie prowadzoną psychoterapią.
Dorośli w wieku 18-65 lat: pacjentom o mc. 60 kg lub większej podaje się po 2 tabl. 3x/dobę podczas posiłków (rano, w południe i przed snem). Pacjentom o mc. poniżej 60 kg podaje się 4 tabl. w trzech podzielonych dawkach podczas posiłków (2 tabl. rano, 1 tabl. w południe i 1 tabl. przed snem). W przypadku prawidłowo działającego układu pokarmowego zaleca się podawanie leku pomiędzy posiłkami. Podawanie leku jednocześnie z posiłkiem zmniejsza biodostępność leku. Zalecany czas trwania leczenia wynosi 1 rok. Leczenie akamprozatem należy rozpoczynać jak najwcześniej po odstawieniu alkoholu. Sporadyczny epizod wypicia alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania leczenia.
Stwierdzona nadwrażliwość na akamprozat lub którykolwiek inny składnik preparatu; okres ciąży i karmienia piersią; niewydolność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy >120 µmol/1); ciężka niewydolność wątroby (stopień C wg Child-Pough).
Akamprozat nie jest lekiem z wyboru w fazie odtruwania. Nie zapobiega szkodliwemu działaniu alkoholu w przypadku nadużywania. Nadużywanie alkoholu niweczy korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania akamprozatu. Leczenie należy rozpoczynać po zakończeniu fazy odtruwania i wprowadzeniu pacjenta w fazę abstynencji. Pacjenci z alkoholizmem leczeni akamprozatem często cierpią na zaburzenia psychiczne (głównie depresję). Pacjentów tych należy regularnie obserwować.
Równoczesne przyjmowanie alkoholu i akamprozatu nie wpływa ani na farmakokinetykę alkoholu, ani akamprozatu. Podawanie akamprozatu wraz z pożywieniem zmniejsza biodostępność leku w porównaniu z jego podawaniem na czczo. Akamprozat nie wpływa na farmakokinetykę diazepamu, imipraminy i disulfiramu. Brak informacji o jednoczesnym podawaniu akamprozatu i leków moczopędnych.
Jakkolwiek badania na zwierzętach nie potwierdziły występowania działania embriotoksycznego ani działania teratogennego, bezpieczeństwo stosowania akamprozatu u kobiet w okresie ciąży nie zostało ustalone. Akamprozatu nie powinno się stosować w okresie ciąży. Akamprozatu nie powinno się stosować u kobiet w okresie karmienia piersią ze względu na brak badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania leku. Akamprozat jest wydzielany z mlekiem u karmiących zwierząt.
Działania niepożądane związane ze stosowaniem akamprozatu są zwykle łagodne i przemijające. Przede wszystkim są to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego lub zmiany dermatologiczne. Najczęściej występujące działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego to: biegunka, rzadziej nudności, wymioty i bóle brzucha. Głównym objawem dermatologicznym jest świąd. Sporadycznie występuje wysypka plamkowo-grudkowa. Rzadko donoszono o pęcherzach na skórze. Doniesienia o zmianach libido, impotencji, oziębłości płciowej i zaburzeniach psychicznych, głównie depresji, dotyczyły w równym stopniu pacjentów przyjmujących akamprozat i pacjentów otrzymujących placebo.
Ostre przedawkowanie akamprozatu jest zwykle nieszkodliwe, w zgłoszonych przypadkach jedynym objawem, który można powiązać z przedawkowaniem, jest biegunka. Dotychczas zgłoszono pięć przypadków przedawkowania związanego z leczeniem akamprozatem, w tym jeden przypadek przyjęcia przez pacjenta 43 g akamprozatu. Po zabiegu płukania żołądka przebieg u wszystkich pacjentów był niepowikłany. Biegunkę zaobserwowano w dwóch przypadkach. Nie zaobserwowano hiperkalcemii. W przypadku wystąpienia hiperkalcemii należy zastosować postępowanie lecznicze jak w ostrej hiperkalcemii.
Akamprozat (acetylohomotaurynian wapnia) ma budowę chemiczną podobną do budowy aminokwasowych neuroprzekaźników takich jak tauryna czy kwas γ-aminomasłowy (GABA), zawiera grupę acetylową, co umożliwia przenikanie przez barierę krew-mózg. Wykazano, że akamprozat stymuluje neurotransmisję GABA-ergicznych inhibitorów oraz działa antagonistycznie w stosunku do aminokwasów działających pobudzająco, szczególnie kwasu glutaminowego. Badania przeprowadzone na zwierzętach (szczury) wykazały, że akamprozat wpływa na uzależnienie od alkoholu, zmniejszając spożycie alkoholu i nie zaburzając spożycia pokarmów oraz płynów.
1 tabl. powl. dojelitowa zawiera 333 mg akamprozatu.
Merck Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 142B Warszawa
Tel: 22 53 59 700
Email: biuro@merckgroup.com
WWW: http://www.merck.pl
Campral® - 333 mg : 7800
|
|
|