Wyszukaj produkt
Diclac® LipoGel
Diclofenac sodium
żel
10 mg/g
1 tuba 50 g
Na skórę
OTC
100%
18,79
Diclac® LipoGel
żel
10 mg/g
1 tuba 100 g
Na skórę
OTC
100%
30,50
Leczenie miejscowe: stanów zapalnych, bólów i obrzęków pourazowych kończyn, takich jak np. skręcenia, stłuczenia, przeciążenia, bólów stawów obwodowych i stawów kręgosłupa, stanów zapalnych tkanek miękkich (takich jak np. zapalenie ścięgna lub tzw. „łokieć tenisisty”), ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.
Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: produkt leczniczy należy stosować miejscowo na skórę 3 lub 4x/dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Na przykład ilość 2-4 g produktu leczniczego (ilość odpowiadająca wielkości od owocu wiśni do orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400-800 cm2. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i ustami. Czas trwania leczenia. Czas trwania leczenia zależy od wskazań i reakcji na leczenie. Jeśli lek stosowany jest u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat bez konsultacji z lekarzem, w przypadku nadwyrężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej nie należy go stosować dłużej niż przez 14 dni. Jeśli produkt leczniczy stosowany jest u dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) bez konsultacji z lekarzem, w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów nie należy go stosować dłużej niż przez 21 dni. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania w razie braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat. Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat. Stosowanie u młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Jeśli w leczeniu bólu konieczne jest stosowanie produktu leczniczego dłużej niż przez 7 dni lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u osób w podeszłym wieku. U osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie, jak u osób dorosłych.
Nadwrażliwość na diklofenak lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów, u których podanie ASA lub innych NLPZ wywołuje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. III trymestr ciąży. Preparatu nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych po miejscowym zastosowaniu diklofenaku jest niewielkie w porównaniu z częstością takich działań u pacjentów przyjmujących diklofenak doustnie. Jednak nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych w przypadku stosowania produktu zawierającego diklofenak na duże powierzchnie skóry przez długi czas. Jeśli planowane jest takie zastosowanie preparatu, należy zapoznać się z informacją dotyczącą diklofenaku w postaci do stosowania ogólnego. Stosowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Preparat należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę. Nie wolno stosować na skórę zmienioną chorobowo lub na otwarte rany. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Miejsce zastosowania preparatu można przykryć bandażem, ale nie należ stosować opatrunków okluzyjnych. Preparatu nie wolno przyjmować doustnie. Preparat stosowany według zaleceń nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania maszyn.
Nie są znane..
Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania diklofenaku u kobiet w ciąży. Dlatego preparatu nie należy stosować w okresie ciąży. Stosowanie diklofenaku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na możliwość zahamowania czynności skurczowej macicy i/lub przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla u płodu. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka lub płodu, przebieg porodu oraz rozwój pourodzeniowy. Nie wiadomo, czy diklofenak stosowany miejscowo na skórę przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Jeśli jednak zastosowanie produktu w tym czasie jest konieczne, należy unikać stosowania żelu na piersi lub na duże powierzchnie skóry ani nie stosować go długotrwale.
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (bardzo rzadko) wysypka krostkowa. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (bardzo rzadko) astma oskrzelowa. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (często) zapalenie skóry (również kontaktowe), wysypka, rumień, wyprysk, świąd; (rzadko) pęcherzowe zapalenie skóry; (bardzo rzadko) reakcja nadwrażliwości na światło.
Przedawkowanie diklofenaku stosowanego zewnętrznie jest bardzo mało prawdopodobne ze względu na jego niewielkie wchłanianie systemowe. Jednak w razie nieumyślnego spożycia diklofenaku w postaci żelu (1 tuba z 100 g żelu zawiera 1000 mg diklofenaku sodowego) mogą wystąpić działania niepożądane podobne do notowanych po przedawkowaniu diklofenaku w tabl. Należy zastosować ogólne metody podtrzymujące i leczenie objawowe, tak jak w innych przypadkach zatrucia NLPZ. Należy rozważyć opróżnienie żołądka i zastosowanie węgla aktywowanego, zwłaszcza jeśli od spożycia żelu nie upłynęło wiele czasu.
Preparat jest NLPZ i przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntetazy prostaglandynowej. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia preparatowi działanie łagodzące i chłodzące.
1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.
Diclac® LipoGel - 10 mg/g : 10428
|
|
|