Wyszukaj produkt
Karbocysteina to środek mukolityczny do stosowania w leczeniu uzupełniającym chorób dróg oddechowych, charakteryzujących się nadmierną ilością lepkiego śluzu, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Dorośli i osoby w podeszłym wieku. Dawką podstawową jest wstępna dawka dobowa wynosząca 2250 mg karbocysteiny w dawkach podzielonych, którą można zmniejszyć do 1500 mg/dobę w dawkach podzielonych po osiągnięciu zadowalającej odpowiedzi, np. 2 kaps. 3x/dobę, i dalej do 1 kaps. 4x/dobę. Dzieci i młodzież. Stosowanie produktu leczniczego u dzieci nie jest zalecane.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku osób w podeszłym wieku, osób ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz osób przyjmujących jednocześnie leki, o których wiadomo, że powodują krwawienie z przewodu pokarmowego. Jeśli wystąpi krwawienie z przewodu pokarmowego, należy przerwać stosowanie leku. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu/kaps., to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - brak informacji.
Brak informacji.
Choć wyniki badań przeprowadzonych u ssaków nie wykazały działania teratogennego, lek nie jest zalecany do stosowania w I trymestrze ciąży. Stosowanie podczas karmienia piersią: działanie nieznane. Brak spójnych dowodów na wpływ tego produktu na płodność u mężczyzn lub kobiet.
Zaburzenia układu immunologicznego: zgłaszano reakcje anafilaktyczne i przypadki rumienia trwałego polekowego. Zaburzenia żołądka i jelit: zgłaszano krwawienie z przewodu pokarmowego występujące podczas leczenia karbocysteiną; (nieznana) wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zgłaszano wysypki skórne i alergiczne wykwity skórne. Zgłaszano również odosobnione przypadki pęcherzowego zapalenia skóry, takiego jak zespół Stevens-Johnsona i rumień wielopostaciowy.
Korzystne może być płukanie żołądka, a następnie, obserwacja pacjenta. Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania karbocysteiny są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
Na modelach zwierzęcych zdrowych i z zapaleniem oskrzeli wykazano, że karbocysteina (S-karboksymetylo-L-cysteina) wpływa na rodzaj i ilość glikoprotein wydzieliny śluzowej dróg oddechowych. Jak wiadomo, zmiana proporcji kwaśnych do obojętnych glikoprotein w wydzielinie śluzowej oraz transformacja komórek surowiczych w komórki śluzowe, jest pierwszą reakcją na podrażnienie, po której dochodzi zazwyczaj do nadmiernego wydzielania. Po podaniu karbocysteiny zwierzętom narażonym na działanie czynników drażniących stwierdzono, że poziom wydzielanych glikoprotein pozostaje w normie. Podanie po narażeniu wskazuje natomiast na szybszy powrót do normy. Badania z udziałem ludzi wykazały, że karbocysteina redukuje rozrost komórek kubkowych. Można więc wykazać, że karbocysteina jest pomocna w postępowaniu w schorzeniach charakteryzujących się nieprawidłowym wydzielaniem śluzu.
1 kaps. twarda zawiera 375 mg karbocysteiny.
Strepsils na kaszel - 375 mg : 25715
|
|
|