Wyszukaj produkt
Syrop sosnowy złożony Aflofarm
syrop
1 but. 125 g
Doustnie
OTC
100%
4,41
Doraźnie w suchym męczącym kaszlu w przebiegu nieżytów górnych dróg oddechowych.
Dorośli: 3x/dobę po 15 ml. Młodzież 12-18 rż: 3x/dobę po 5-10 ml syropu. Dzieci i młodzież. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: syrop sosnowy złożony jest przeciwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Młodzież w wieku 12-18 lat: nie zaleca się stosowania syropu u młodzieży w wieku 12-18 lat z zaburzeniami czynności układu oddechowego.
Do opakowania dołączona jest miarka pozwalająca odmierzyć 5 ml, 10 ml, 15 ml syropu.
Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, z astmą oskrzelową lub tendencją do skurczu oskrzeli, z ostrą niewydolnością oddechową, stosujących leki z grupy benzodiazepin i pochodne kwasu barbiturowego, uzależnienie od leków opioidowych, z przewlekłymi zaparciami, u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich i zagrażających życiu działań niepożądanych, u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, u pacjentów, o których wiadomo, że mają bardzo szybki metabolizm z udziałem CYP2D6.
Produkt leczniczy zawiera kodeinę. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane równocześnie leki nie zawierają kodeiny. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów: uzależnionych od leków i środków opioidowych oraz u osób przyjmujących leki z grupy agonistów lub antagonistów morfiny, z depresją ośrodkowego układu nerwowego (OUN), z depresją oddechową i przewlekłymi chorobami płuc, ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym lub urazami głowy, ponieważ kodeina może zwiększać ciśnienie wewnątrzczaszkowe, z chorobami dróg żółciowych, w tym kamicą żółciową, ponieważ kodeina powoduje skurcz zwieracza bańki wątrobowo-trzustkowej (Oddiego) i może wywołać napad kolki żółciowej u tych pacjentów, z niewydolnością nerek, z zapalnymi lub prowadzącymi do niedrożności chorobami jelit, u osób starszych ze względu na ryzyko wystąpienia zaparć. Kodeina hamuje odruch kaszlowy i z tego powodu nie należy jej stosować u pacjentów odkrztuszających wydzielinę. Nadużywanie produktów leczniczych zawierających kodeinę (stosowanie dłuższe niż zalecane i/lub w dawkach większych niż zalecane) może prowadzić do fizycznego, jak i psychicznego uzależnienia. Po nagłym zakończeniu leczenia mogą wystąpić objawy odstawienne.
Produktu leczniczego nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami: benzodiazepiny i pochodne kwasu barbiturowego, neuroleptyki, klonidyna, leki opioidowe, ponieważ kodeina nasila depresyjne działanie na OUN, glutetymid, stosowany z kodeiną może wywołać stan euforii, inhibitory MAO, oraz w okresie 14 dni po ich odstawieniu, leki przeciwhistaminowe, leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, metoklopramid, gdyż kodeina może powodować osłabienie działania na perystaltykę jelit. Kodeina może zwiększać depresyjne działanie na ośrodek oddechowy innych leków opioidowych oraz nasilać działanie etanolu.
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży. Ze względu na obecność fosforanu kodeiny w syropie nie należy go stosować w I trymestrze oraz w okresie okołoporodowym, z uwagi na możliwość pojawienia się zaburzeń oddechowych u noworodka. Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią. W zalecanych dawkach leczniczych, kodeina i jej aktywny metabolit mogą być obecne w mleku matki w bardzo małych dawkach i jest mało prawdopodobne, aby miały niepożądany wpływ na dziecko karmione piersią. Jednak, jeśli pacjentka ma bardzo szybki metabolizm z udziałem CYP2D6, w mleku matki mogą występować większe stężenia aktywnego metabolitu – morfiny, i w bardzo rzadkich przypadkach mogą wywołać u dziecka objawy toksyczności opioidów, które mogą prowadzić do zgonu.
Zaburzenia układu nerwowego: senność, zawroty głowy. Zaburzenia naczyniowe: spadki ciśnienia. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: zmniejszenie częstości oddechu, skurcz oskrzeli.Zaburzenia żołądka i jelit: zaparcia, kolka żółciowa, nudności, wymioty. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: trudności w oddawaniu moczu. Zaburzenia układu immunologicznego: uczucie suchości w jamie ustnej. Anetol zawarty w nalewce anyżowej może powodować reakcje alergiczne.
Dotychczas brak doniesień o przedawkowaniu produktu leczniczego. W razie znacznego przedawkowania syropu może wystąpić zahamowanie czynności ośrodka oddechowego (sinica, zahamowanie czynności oddechowej, spłycenie oddechu), depresja ośrodkowego układu nerwowego, drgawki, utrata świadomości. Podanie naloksonu znosi objawy przedawkowania kodeiny.
Fosforan kodeiny jest lekiem opioidowym o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwbólowym, chociaż w dawce występującej w produkcie leczniczym można odwoływać się raczej tylko do działania przeciwkaszlowego, hamuje odruch kaszlowy zmniejszając częstość napadów kaszlu. Działanie przeciwkaszlowe fosforanu kodeiny jest związane z jej depresyjnym działaniem na ośrodkowy układ nerwowy.
15 ml syropu zawiera 1283,1 mg wyciągu z cetyny sosnowej, 194,4 mg nalewki z anyżu.
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Partyzancka 133/151 Pabianice
Tel: 42 225-31-00
Email: aflofarm@aflofarm.pl
WWW: http://www.aflofarm.pl
Syrop sosnowy złożony Aflofarm - : 6697
|
|
|